Gov Emeka Ihedioha appoints chairmen and members of Interim LGA Committee

Governor Emeka Ihedioha CON, has appointed the Chairmen and members of the Interim Management Committees for the 27 Local Government Areas in the state.

Chairmen
S/N LGA Name of Chairmen
1.   Owerri North Solomon Onwuegbuchulam
2.   Ikeduru Dr. Anslem Opara
3.   Owerri West Hon. Innocent Ekenma
4.   Owerri Municipal Hon. Ebere Chukwuemeka
5.   Mbaitoli Ugo Canice Mba
6.   Ngor Okpala Hon. Charles Abara
7.   Aboh Mbaise Jonathan Onyeneke
8.   Ahiazu Mbaise Sam Ahiarakwem
9.   Ezinihitte Mbaise Getrude Iroeme (Mrs)
10.  Nwangele Okey Onyejiaka
11.  Nkwerre Lawrence Nwadike
12.  Njaba Obodoshaa Agwubuo
13.  Isu Nnamdi Nsoromotu
14.  Ideato South Ifeanyi Okwara
15.  Ideato North Hon. Ernest Njesi
16.  Orlu Hon. Aloysius Oluigbo
17.  Orsu Hon. Herbert Ubah
18.  Oru East Dympna Mbiamnozie (Mrs)
19.  Oru West Akunnakwe Kenneth
20.  Oguta Hon. Hillary Eberendu
21.  Ohaji Egbema Hon. Damian Ezeruo
22.  Onuimo Chief Silas Onyeiwu
23.  Obowo Hon. Jasper Chukwuemeka
24.  Ehime Mbano Engr. Ben Nwaoluka
25.  Ihitte Uboma Barr. Maureen Onyekele (Mrs.)
26.  Okigwe Hon. Paul Uche
27.  Isiala Mbano Ngozi Oguike (Mrs.)
MEMBERS
Isiala Mbano
S/N Wards Names
1.   Osuama/Anara Emeka Ibe
2.   Ibeme Theodore Egwim
3.   Umuozu Mrs Stella Madu
4.   Osu Owerre I Ibekwe Chiedozie
5.   Osu Owerre II Chinedu Ajuruche
6.   Ugiri/Oka Dr. Vitalis Ugwukwu
7.   Obollo Chief Maurice Emezue
8.   Ogbor Hon. Ebere Iwundu
9.   Amauzari Mrs Ngozi Ogoke
10.  Amaraku Williams Ibekwe
11.  Osuachara Hon. Silas Egbe
12.  Umunkwo Hon. Okechukwu Iwuagwu
Onuimo
S/N Wards Names
1.   Eziama Ward I Anderson Chibueze
2.   Owerre-Okwe Ward II Emeka Ubenwune
3.   Umucheke Ward III Ogechi Ofomata
4.   Ezelu Ward IV Lambert Ejisimekwu
5.   Umunna Ward V Chukwudi Obiodu
6.   Aboh Okohia Ward VI Oscar Alaneme Chinedu
7.   Ozimo Ward VII Mrs. Nkechi Eze
8.   Okwelle I VIII Ugoeze Cecelia Chukwere
9.   Ofeahia Ward IX Ajachukwu Eze
10.  Okwelle II Ward X Mrs. Christy Chukwu
Okigwe
S/N Wards Names
1.   Urban I Mr Obiefula Okpara
2.   Urban II Mr Kelechukwu Ezekwem
3.   Ihube Mr. Emma Onyechere
4.   Umulolo Prince Chinonso Obioha
5.   Amuro Mrs Nneka Ike
6.   Aku Hon. Kenneth Igwe
7.   Ezinnachi Ward Mrs Ebere Chiadi
8.   Umualumoke Mr. Hillary Eze
9.   Agbobu Ward Mrs. Virginia Nwafor
10.  Umuowaibu Mr. Stanley Ejiribe
11.  Ogii Mr. Cosmas Elekwachi
Ehime Mbano
S/N Wards Names
1.   Umunakanu Cyril Ejimkonye
2.   Umueze I Barr. Mrs Ann Alinno
3.   Ihitte Nsu Dr. Hillary Ibe
4.   Agbaja Ashianu Jonathan
5.   Umualumaku Hon. Amarachi Owuamanam
6.   Ikpensu Duru Esobechi
7.   Umunumo Hon. Vivian Echeruo
8.   Umukabia Ward Chief Johnson Ekpunobi
9.   Umuezeala Hon. Loius Ashionye
10.  Nzerem Ikpem Mrs Franca Onuoha
11.  Umueze II Umueleke Osuji Ugochukwu
Obowo
S/N Wards Names
1.   Avutu Mr. Theo Mbakwe
2.   Ehume Hon. Cornel Udumaga
3.   Umunachi Ayoka Columba
4.   Amuzi Mrs Stella Okeke
5.   Alike Francis Umunna
6.   Umuariam/Achara Mr Precious Onwumere
7.   Amanze/Umungwa Mr. Emma Abazie
8.   Okenalogho Nwachukwu Innocent
9.   Okwuohia Mrs. Nneoma Joy Obasi
10.Odenkume/Umuosochie Nwokorie Emmanuel Azubuike
Ihitte Uboma
S/N Wards Names
1.   Amakohia Ikenna Ogoke
2.   Abueke Isreal Okoroafor
3.   Atonerim Chinomso Nwokeke
4.   Aminyi Ndubueze Okereke
5.   Ikperejere Mrs. Eucharia Nwokeneri
6.   Okatta Sir. Josiah Onuoha
7.   Dimneze Innocent Okiyi
8.   Umuawuchi Obed Ajonuma
9.   Umuezegwu Anyanwu Herbert Ifeanyi
10.  Umuihi Akudo Ekeanyanwu
Oguta
S/N Wards Names
1.   Izombe Betta Nwauzi
2.   Oru Duke Iyasara
3.   Oguta A Nwosu Nwosu
4.   Egwe/Egbuoma Patrick Ogbonna
5.   Awa Henry Ikoku
6.   Awa Franca Arisie
7.   Johnson Ogini
8.   Mgbala/Ubi Blessing Kpatuma
9.   Osemotor/Enuigbo Nwadiaro Ikechukwu
10.  Ndiuloukwu /Umuowerre Obiefule Nwauwa
11. Uwaorie Sabinus Obioma Ejihusu
Ohaji Egbema
S/N Wards Names
1.   Ward 1 Dandyson Nwereazu
2.   Ward 2 Stella Nwereazu
3.   Ward 3 Stella Nwaneri
4.   Ward 4 Mr. Magnus Amadi
5.   Ward 5 Barr Cletus Uyaeme
6.   Ward 6 Alamezie Ekwueme
7.   Ward 7 Felix Nduka
8.   Ward 8 Hipolitus Igwe
9.   Ward 9 Emmanuel Ejike
10.  Ward 10 Fabulous Chike
11.  Ward 11 Calistus Ajagalla
12.  Ward 12 Chidi Igwe
13.  Ward 13 Grama Ifeoma
Ideato North
S/N Wards Names
1.  Umuopia/Umukegwu Leonard Nnadiekwe
2.   Akwu Owerre Dr. Chris Okafor
3.   Osina Goddy Umeh
4.   Uzi/Umualaoma Veronica Aluka
5.   Ozuakoli/Umuago Uchenna Emenike
6.   Akpulu Nze John Ogbu
7.   Iheme Patrick Obioha
8.   Izuogu I Mrs. Chidinma Kanu
9.   Izuogu II Valentine Maurice Chima